ارز،طلا وسکه

نرخ دلار چگونه تعیین می شود ؟
منظور از قیمت دلار ، مقدار ریالی ست که با ارزش یک دلارامریکا برابری می کند ، قیمت دلار به مواردی زیادی بستگی دارد از جمله عوامل اقتصادی،اجتماعی، سیاسی ، اولویت های بانک مرکزی و دولت و مهمترین آن عرضه و تقاضا بازار. با تغییرات هریک از این عوامل نرخ دلار می تواند تغییر کند.

چرا وقتی دلار بالا می رود بقیه ارزها هم با افزایش قیمت رو به رو می شوند؟
در این مواقع این دلار نیست که بالا می رود بلکه ریال درحال از دست دادن ارزش و اعتبار خود می باشد. و در نتیجه ارزش ارز های مختلف از جمله دلار نسبت به ریال افزایش پیدا می کند.درواقع دلار مقداری ثابت است.

چرا وقتی طلای جهانی بالا می رود قیمت سکه هم افزایش می یابد؟
ارزش طلا در سراسر دنیا وابسته به ارزش جهانی طلا می باشد و به همین دلیل با بالا رفتن ارزش طلا جهانی قیمت سکه هم افزایش پیدا می کند.

چرا با بالا رفتن دلار قیمت سکه بیشتر می شود؟
قیمت انوع سکه وابسته به قیمت طلای جهانی هست که بر اساس دلار تعیین می شود. بنابراین با افزایش قیمت دلار ، قیمت سکه هم افزایش پیدا می کند.

طلای جهانی چه طور ارزش گذاری می شود؟
عوامل بسیاری بر روی ارزش گذاری طلا نقش دارند اما به طور خلاصه ارزش طلای جهانی در واقع بر اساس میزان عرضه و تقاضای بازار واقتصاد جهانی تعیین می شود ، معمولا دلار به عنوان یک واحد پول جهانی رقیبی برای طلاست و هرگاه که ارزش و اعتبار دلار کاسته می شود شاهد افزایش ارزش طلا هستیم.

مثقال و مظنه چیست؟
شاید بارها اسم مظنه و مثقال را شنیده باشید.مثقال یک واحد وزنی برابر با 4.6875 گرم هست که معمولا از این واحد برای خرید و فروش عمده ی طلای خام در داخل کشور استفاده می شود. مظنه اصطلاحا به ارزش یک مثقال طلا 17 عیار گفته می شود.

هر انس طلا به چه معناست؟
اونس واحدی برای اندازه گیری وزن مواد هست . برای اندازه گیری وزن فلزات گرانبها از قبیل طلا، نقره و... از واحد troy ounce استفاده میشه که معادل ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم است.

منظور از عیار چیست؟
عیار طلا یعنی میزان خلوص طلا در وزن معین.عیار طلا معمولا بدین صورت محاسبه می شود که خالص ترین طلا دارای عیار 24 است و از هر 1000 واحد آن 999.9 واحد طلا ست. برای بدست آوردن میزان خلوص عیار های دیگر کافیه عیار طلا را در عدد66.41 ضرب کنید.در ایران سکه بهار آزادی دارای عیار 21.6 است و طلای رایج برای خرید و فروش عیار 17 و 18 دارند.

آیا پلاتین همان طلای سفید هست؟
خیر از جمله مواردی که خیلی ها را گمراه می کند این سوال است. پلاتین فلزی دیگریست و وزن خالص آن سنگینتر از طلا ست. تفاوتش با طلای سفید اینه که طلای سفید در اثر حرارت دیدن سیاه می شود، ولی پلاتین سیاه نمی شود.

چرا ارزش سکه معمولا بیشتر از همان میزان طلاست؟
چون طلایی که معمولا به خرید و فروش میرسد و برای زیور آلات به کار می رود عیار 18 دارد اما عیار طلای موجود در سکه 21.6 است.دلایل دیگری هم مثل عرضه و تقاضا و حق ضرب معمولا در این تفاوت قیمت نقش دارند.

هر سکه بهار آزادی چند گرم هست؟
سکه بهار آزادی دارای وزن ۸٫۱۳۵۹۸ گرم طلای 21.6 عیار است

سکه طرح قدیم و طرح جدید به چه نوع سکه ای گفته میشود؟
به سکه های طلای ضرب شده از سال 1358 تا 1370 سکه طرح قدیم گفته می شود و به سکه های سال 1370 تا کنون طرح جدید گفته میشود.سکه های طرح قدیم و طرح جدید در ظاهر نیز با هم تفاوت دارند و به راحتی قابل تشخیص هستند.

چرا در موقع خرید زیورآلات ،هزینه ی بیشتری برای هر گرم طلا، نسبت به نرخ اعلام شده برای هر گرم طلای 18 محاسبه می شود؟
معمولا علاوه بر قیمت طلای خام هزینه های ساخت،سود فروشنده و ارزش افزوده اضافه می شود و به همین دلیل در موقع خرید زیورآلات قیمت بالاتری به ازای هر گرم اعلام می شود.

پرتال خبری

چقدر اخبار شما صحت دارد؟
میهن نرخ آخرین اخبار اقتصادی را برای رفاه کابران خود از سایت های معتبر با ذکر منبع به تحریر در می آورد و در مورد صحت مطالب کاملا مطمئن است.

میهن نرخ

صرافیه یا شرکت؟
میهن نرخ صرفا یک سامانه اطلاع رسانی هست که به صورت شخصی طراحی،تولید و راه اندازی شده و وابسته به هیچ شرکتی یا ارگانی یا صرافی یا دولتی نیست.

قیمت ها رو از کجا میارید؟خودتون تعیین میکنید؟چقدر قابل اعتماد هست؟
کار ما اطلاع رساني هست و نقشي در تعيين قيمت ها نداريم، میهن نرخ صرفا نرخ ارز،طلا و سکه در بازار تهران رو اعلام مي کند و نقشي در بالا يا پايين اومدن نرخ ها ندارد! نرخ هايي رو که در سايت ميبينيد و يا به مشترکين پيامک می شود در مورد طلا و سکه منبع نرخي مون اتحاديه طلا و در مورد ارز ميانگين نرخ فروش صرافي هاي معتبر هست

نرخ ها مربوط به چه ساعت هایی هستند و چه موقع به روز میشن؟
وب سایت میهن نرخ هر یک ساعت به روزرسانی میشود و آخرین نرخ موجود در بازار رو نمایش می دهد. معمولا حدود ساعت 12 ظهر هر روز نرخ اولیه در بازار آزاد اعلام می شود و تا ساعت 5 بعد از ظهر نوسان دارد . روز های تعطیل هم بازار آزاد طلا و ارز تعطیل هست و نرخ جدیدی اعلام نمی شود.

خرید و فروش طلا ، سکه یا ارز هم انجام میدید؟
خیر همانطور که گفته شد کار میهن نرخ فقط اطلاع رسانی هست و وابسته به هیچ صرافی یا شرکتی نیستیم و خرید و فروش هم انجام نمیدیم.

نرخ هایی که اعلام میکنید نرخ خرید هست یا فروش؟
نرخ های اعلام شده نرخ خرید از بازار است.

برای تبلیغ در میهن نرخ چه باید بکنیم؟
در صفحه اصلی از قسمت تماس با ما با پرکردن فرم ما را مطلع سازید یا با شماره 09117175927 تماس حاصل نمایید.(قیمت ها توافقی می باشد).

آدرس شبکه های اجتماعی شما برای اشتراک گذاری چیست؟
www.facebook.com/mihannerkh